Databáze udělených akreditací rekvalifikačních programů

16. duben 2024
Rekvalifikace
Autor/ka článku: MŠMT ČR
Databáze udělených akreditací rekvalifikačních programů

V databázích udělených akreditací rekvalifikačních programů lze vyhledávat informace o udělených akreditacích. Jedná se o seznam udělených akreditací, nikoli seznam pracovních činností, které jsou v současné době akreditovány. Seznam pracovních činností naleznete v tabulce minimálních hodinových dotací.

Úprava názvů profesních kvalifikací a vyhledávání v Databázi udělených akreditací

K 21. 10. 2022 došlo k přejmenování některých profesních kvalifikací v Národní soustavě kvalifikací tak, že u většiny profesních kvalifikací je nyní uvedena i přechýlená verze názvu, např. Pracovník/pracovnice, Specialista/specialistka. V důsledku toho je nyní možné najít stejné profesní kvalifikace pod různými názvy, proto doporučujeme se řídit podle kódu dané profesní kvalifikace, který naleznete v Národní soustavě kvalifikací.

Níže je uvedeno několik profesních kvalifikací, které jsou často využívány v akreditovaných rekvalifikačních kurzech a došlo u nich k nejvýraznější změně názvu, ale kód zůstal stejný.

Číšník/servírka Složitá obsluha hostů
Kuchař/kuchařka minutových pokrmů Příprava minutek
Pekař/pekařka chleba a běžného pečiva Výroba chleba a běžného pečiva
Pomocný číšník / pomocná servírka Výpomoc při obsluze hostů
Pomocný kuchař / pomocná kuchařka Výpomoc při přípravě pokrmů

Více informací o důsledcích změny názvu profesních kvalifikací na udělené akreditace naleznete na webu MŠMT v článku Realizace rekvalifikačních kurzů.

Při vyhledávání v Databázi udělených akreditací podle názvu programu záleží, kdy byla akreditace udělena. V současné době bude možné najít různé názvy pro stejné profesní kvalifikace, např. na základě přechýlení (např. Dispečer/dispečerka, Dělník/dělnice). Nejvíce odlišné názvy máte uvedené v tabulce výše. Pokud byste nenašli nějaký název profesní kvalifikace v Databázi udělených akreditací ověřte podle kódu jeho název aktuální i historický v Národní soustavě kvalifikací. Pokud byste i přesto nemohli najít udělenou akreditaci v Databázi udělených akreditací neváhejte nás kontaktovat.

Databáze udělených akreditací v systému DVPP

V databázi akreditací vzdělávacích programů v systému DVPP lze vyhledávat informace o udělených či neudělených akreditacích. Jedná se o seznam udělených či neudělených akreditací v systému DVPP.

Odbor řízení regionálního školství upozorňuje, že v evidenci fyzických osob akreditovaných jako vzdělávací instituce v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků jsou vykazovány chybné údaje.

 

Zdroj: MŠMT