Literatura nejen pro mládež na SŠ v souvislostech

18. březen 2021
Střední odborná škola Luhačovice - online
Literatura nejen pro mládež na SŠ v souvislostech

On-line seminář pro učitelky a učitele českého jazyka a literatury na středních školách, pracovníky knihoven a odbornou veřejnost na téma Současná literatura pro mládež (trendy, směry, proměny): Kde hledat a jak vybrat vhodné tituly pro mladé čtenáře tak, aby je četba zaujala? se koná dne 18. 3. 2021.

Seminář se zaměří na výběr zajímavých a čtenářsky adekvátních textů pro žáky střední školy. Seznámíme se s aktuálními tituly z českých i světových literatury pro mládež i dospělé a předáme si tipy na knižní novinky. S vybranými tituly se seznámíme formou dílny čtení. Cílem semináře není podání systematického přehledu nově vydávaných knih, nýbrž cílené upozornění na knihy, které by bylo škoda minout.

V souvislosti se současnou literaturou se však budeme věnovat i dalším důležitým oblastem úzce souvisejícím se středoškolským literárním vzděláváním: smysl a cíl výuky literatury na SŠ; základní čtenářské strategie a možnosti jejich rozvoje na SŠ, didaktický potenciál textu, rozvoj tvořivosti u žáků SŠ.

Společně budeme přemýšlet také nad metodami a aktivitami využitelnými při práci s poezií. Zamyslíme se nad vnitřní definice poezie a ukážeme si úskalí a možnosti biografického čtení poezie. Vyzkoušíme si čtení poezie všemi smysly, představíme možnosti práce se zhudebněnou poezií i básnickou obrazností. Společně probereme možnosti psaní poezie ve škole a další náměty na společnou tvůrčí činnost.

Z důvodu konání semináře on-line formou nebudeme moci realizovat některé interaktivní činnosti. Účastníci proto navíc obdrží materiály a pracovní listy do výuky literární výchovy.

 

Podrobnosti

Začátek akce

18. březen 2021, od 13.00 - REGISTRACE UZAVŘENA

Konec akce

18. březen 2021, do 19.00

Pořadatel

Střední odborná škola Luhačovice - online
603 972 779

Cena

zdarma

Kapacita

Zaměření

Vzdělávání, pedagogika

Místo konání

Střední odborná škola Luhačovice - online

Masarykova 101
Luhačovice 763 26

Soubory ke stažení