Terapeutické pohádky

11. květen 2022
Národní pedagogický institut České republiky
Terapeutické pohádky

Pojďme se spolu s PaedDr. Lucií Zormanovou, Ph.D podívat na pohádky očima terapeuta. Jak bychom mohli využít pohádkové motivy v pedagogické praxi v komunikaci s dětmi?

Pohádky k dětství neodmyslitelně patří. Opdovídají typickému uvažování a prožívání dětí, čímž výrazně přispívají k rozvoji jejich osobnosti. Právě díky tomu může mít pohádka také funkci terapeutickou. Aby mohla pohádka splňovat terapeutickou funkci, musí mít určité charakteristické rysy.

Hlavní rysy terapeutických pohádek:
Objevuje se v nich metamorfóza ve vývoji hlavního hrdiny, pohádkový hrdina je zhruba ve stejném věku jako dítě (děti), kterému (kterým) pohádku čteme, hlavní postava zažívá stejné problémy jako dítě (děti), kterému (kterým) pohádku čteme,
pohádka se odehrává na místě, které je dětem dobře známé.

Cíle setkání:
Seznámit pedagogy MŠ a ZŠ, vychovatelé školních družin, vychovatelé v dětských domovech s terapeutickou pohádkou a jejími specifiky, seznámit účastníky s pozitivními vlivy terapeutických pohádek na dětskou duši i celkový rozvoj dětské osobnosti, vysvětlit účastníkům jak pracovat s terapeutickou pohádkou, představit jednotlivé druhy terapeutických pohádek, představit účastníkům příklady dobré praxe.

Obsah setkání:
Co je to terapeutická pohádka, jaká jsou její specifika?
Jak mohou terapeutické pohádky pomoci dětským spoluchačům?
Jak pracovat s terapeutickou pohádkou?
Druhy terapeutických pohádek
Příklady terapeutických pohádek

Komu je setkání určeno: učitelům MŠ a ZŠ, vychovatelům školních družin, vychovatelům v dětských domovech

Lektorka: PaedDr. Lucie Zormanová, Ph.D – vysokoškolská učitelka (Uniwersytet Śląski, Polsko), která pracuje také na částečný úvazek v mateřské škole, aby si udržela kontakt s pedagogickou realitou.

Co potřebujete k účasti na online setkání?
počítač připojený na internet
bedničky nebo sluchátka

Vstup do místnosti se otevře zhruba 15 minut před začátkem na této stránce. Pokud budete na stránce čekat, prosíme, zkuste občas obnovit stránku (zmáčkněte klávesu F5).

Aktuálně je limit účastníků stanoven na 300, nicméně pokud se na webinář nedostanete, během pár dnů po odvysílání webináře bude k dispozici jeho záznam. Vše najdete na adrese: https://webinare.rvp.cz/. Děláme vše pro to, abychom mohli počet účastníků navýšit.

Podrobnosti

Začátek akce

11. květen 2022, od 20.00 - REGISTRACE UZAVŘENA

Konec akce

11. květen 2022, do 21.00

Pořadatel

Národní pedagogický institut České republiky

Cena

Zdarma

Kapacita

Zaměření

Vzdělávání, pedagogika

Místo konání

Online

Weilova 1271/6
Praha 10 – Hostivař 102 00