Význam konstrukcí v geometrii na 1. stupni ZŠ

13. duben 2022
Národní pedagogický institut České republiky
Význam konstrukcí v geometrii na 1. stupni ZŠ

Obě lektorky si s námi prošly tipy do aritmetiky (práce se stovkovou tabulkou). Jaké aktivity nám doporučí do hodin geometrie? Lektorky: Sylva Peclinovská, Darina Jirotková. Konstrukce jsou jedním z nejnáročnějších témat geometrie, které bývá označováno učiteli 2. st. ZŠ jako kritické místo vyučování matematiky. Při webináři si ujasníme, jakou roli hrají konstrukce pro rozvoj porozumění geometrickým pojmům a vztahům, co konstrukcí rozumíme a jak můžeme rozvíjet schopnosti a dovednosti žáků řešit konstrukční úlohy již od nejnižších ročníků prvního stupně ZŠ.

Prosíme, mějte při webináři po ruce nůžky, papír (i čtverečkovaný), tužku, a pokud možno pár sirek nebo stejně dlouhých dřívek.

Naším hlavním cílem je nabídnout učitelům 1. stupně několik aktivit, které mohou využít pro přípravu svých žáků na geometrické konstrukce tak, aby s nimi na 2. stupni měli co nejmenší problémy a především aby rozuměli tomu, co a proč tak konstruují.

Obsah setkání:

  • ujasnění si, proč jsou konstrukce obtížné
  • využití manipulativních úloh včetně komentářů o jejich přínosu k rozvíjí žáků
  • náměty pro motivaci žáků k přesnému rýsování tužkou, pravítkem, kružítkem

Komu je setkání určeno:

  • zejména učitelům 1. stupně ZŠ

Lektorky:

doc. RNDr. Darina Jirotková, Ph.D. – docentka na Pedagogické fakultě v Praze, připravuje budoucí učitele 1. st. ZŠ z matematiky a didaktiky matematiky, úzce spolupracuje se sítí učitelů 1. st. ZŠ, je spoluautorkou učebnic matematiky pro 1. st. ZŠ, je členkou Národního kabinetu Matematika a její aplikace

Mgr. Sylva Peclinovská, Ph.D. – učitelka 1. stupně ZŠ, je lektorkou vzdělávacích aktivit souvisejících s výukou matematiky 1. stupně ZŠ, je členkou Národního kabinetu Předškolního a prvostupňového vzdělávání


Co potřebujete k účasti na online setkání?

  • počítač připojený na internet
  • bedničky nebo sluchátka

Vstup do místnosti se otevře zhruba 15 minut před začátkem na této stránce. Pokud budete na stránce čekat, prosíme, zkuste občas obnovit stránku (zmáčkněte klávesu F5).

Aktuálně je limit účastníků stanoven na 300, nicméně pokud se na webinář nedostanete, během pár dnů po odvysílání webináře bude k dispozici jeho záznam.

Potvrzení o účastiPodmínkou získání potvrzení o účasti na webináři je přihlášení k vašemu účtu na Metodickém portálu RVP.CZ před vstupem do živého vysílání a účast na webináři v délce alespoň 45 minut. Pokud nemáte účet je nutná registrace.  Při splnění těchto podmínek bude po skončení webináře potvrzení o účasti dostupné ke stažení na stránce konkrétního webináře. Potvrzení je možné si stáhnout i zpětně, avšak nejdříve u webinářů, které probíhaly od května 2021. Za zhlédnutí záznamu webináře se potvrzení o účasti nevystavuje.

Podrobnosti

Začátek akce

13. duben 2022, od 20.00 - REGISTRACE UZAVŘENA

Konec akce

13. duben 2022, do 21.30

Pořadatel

Národní pedagogický institut České republiky

Cena

Zdarma

Kapacita

Zaměření

Vzdělávání, pedagogika

Místo konání

Online

Weilova 1271/6
Praha 10 – Hostivař 102 00