Příprava občanů k obraně státu je nedílnou součástí plánování obrany. V míru je realizována prostřednictvím vzdělávání na základních a středních školách, dále cestou dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti a dalšími aktivitami ve prospěch brannosti. Za stavu ohrožení státu a válečného stavu je příprava občanů povinná s výjimkou osob zapojených do plnění obranných úkolů.
Cílem přípravy občanů k obraně státu je zvýšit míru jejich teoretické i praktické připravenosti, podporovat jejich fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a tím zvyšovat také odolnost celé společnosti. Díky tomu budou mít občané ČR znalosti, dovednosti a návyky využitelné ke snižování ztrát na lidských životech a snižování škod na majetku při obraně státu či v případě mimořádných událostí a krizových situací nevojenského charakteru.
Přípravou občanů k obraně státu se zabývá zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky. Zákon definuje přípravu občanů k obraně státu jako činnost, která „zahrnuje zejména zdravotnickou přípravu, přípravu k civilní obraně, zájmovou činnost s technickým a sportovním zaměřením, přípravu obyvatelstva k sebeobraně a vzájemné pomoci a další činnosti spojené s branností a se zabezpečením přípravy k obraně státu“. Je prováděna metodou vzdělávání na základních a středních školách, případně jinou vzdělávací činností uznanou státem. Tato činnost je realizována prvky vzdělávací soustavy, tedy školami, školskými a dalšími vzdělávacími zařízeními. Dále se mohou na přípravě podílet také občanská sdružení, náboženské společnosti a další subjekty stanovené zákonem.
Gestorem přípravy občanů k obraně státu je Ministerstvo obrany ČR. Roli koordinátora na teritoriu Zlínského kraje zabezpečuje Krajské vojenské velitelství Zlín.
Ve prospěch podpory pedagogů a jejich odborné připravenosti organizuje a provádí Krajské vojenské velitelství Zlín akreditovaná školení k problematice přípravy občanů k obraně státu. Školení jsou realizována v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Účastnici školení jsou seznámeni s podstatou přípravy občanů k obraně státu, právním prostředím a se stěžejními tématy, která byla zařazena do rámcových vzdělávacích programů.
Školení organizovaná KVV Zlín jsou zdarma, učitelé, potažmo školy nehradí žádný účastnický poplatek. Přihláška ke školení není spjata s územní příslušností dle místa trvalého pobytu či výkonu zaměstnání. Pedagogové si mohou na základě svých potřeb vybrat, kde školení absolvují. Dle potřeby a zájmu se učitelé mohou školení zúčastnit i vícekrát. Školení jsou realizována minimálně 4x ročně. Bližší informace a termíny školení naleznete na www.kvv-zlin.army.cz.
Délka školení je stanovena na 4 hodiny. V úvodu jsou učitelé seznámeni s prezentací popisující vznik, legislativní ukotvení přípravy občanů k obraně státu a nástroje k jejímu provádění. Dále jsou učitelé seznámeni s tématy: obrana státu, bezpečnostní prostředí, zapojení České republiky do mezinárodních organizací, bezpečnostní systém České republiky, krizové stavy, poslání Armády České republiky, humanitární mise a vojenské operace v zahraničí, vojenská činná služba, záloha ozbrojených sil, branná povinnost.
Po absolvování školení obdrží jeho účastníci osvědčení. Současně získají brožovanou publikaci „Příprava občanů k obraně státu, příručka pro učitele základních a středních škol“. Pomůcka svým obsahem kopíruje témata prezentace školení a obsahuje množství informací, které mohou pedagogové využít v rámci své další praxe.
V případě zájmu o školení zasílejte své přihlášky na adresu cechovap1@army.cz.