Být pomáhajícím profesionálem je náročné povolání, ke kterému rozhodně celoživotní vzdělávání patří

27. září 2022
Zajímavé články a vzdělávací projekty
Autor/ka článku: Jana Galová
Být pomáhajícím profesionálem je náročné povolání, ke kterému rozhodně celoživotní vzdělávání patří

Martina Kovalčíková je vystudovaná ekonomka, vedoucí dětské skupiny a mikrojeslí v organizaci Aktivně životem. Věnuje se také lektorské činnosti a osobnostnímu růstu žen, pořádá ženské podpůrné skupiny a setkávání na různá témata.

Jaká byla Vaše cesta za kariérou lektorky?

Přirozená a s trochou štěstí. Pocházím z učitelské rodiny a vždy jsem chtěla učit, i když jsem pedagogickou fakultu nakonec nedodělala. Od mládí jsem se věnovala práci s lidmi (dětmi), ať už jako asistentka trenéra házené, vedoucí na táborech, nebo třeba vedoucí pobočky dětského koutku v Ostravě, kde jsem studovala. V tomto období přišla i první pracovní příležitost být lektorkou MS Office pro vzdělávací společnost Marlin. Pak mě osud zavál do korporátu a po druhé mateřské dovolené do neziskového sektoru, kde se již sedm let věnuji naplno hlavně dětem. Provozujeme dětskou skupinu, staráme se nejen o naše děti, ale také pečující osoby a rodiče. No a právě zde se mé lektorské ambice a poslání rozjelo naplno s cyklem online seminářů a webinářů v rámci projektu Podpory implementace dětských skupin. Překvapilo mě, jak moc užitečné a interaktivní může být vzdělávání v online prostoru. Zpětné vazby byly úžasné a stejně tak aktivní zapojení účastníků do procesu.

Jaká témata Vás nejvíc zajímají? Proč jsou důležitá?

Jak už jsem řekla, mým hlavním profesním tématem jsou děti a s tím souvisí témata jako prožívání emocí, partnerská komunikace a laskavé nastavování hranic. Dalším směrem mého působení je ženská cykličnost, kdy skrze respektovaní proměn ženských fází a hormonálních hladin může žena lépe zvládat všechny své životní a profesní výzvy. Vše se pak v jednom uceleném balíčku dá pojmout jako prevence syndromu vyhoření, work life balance a efektivní slaďování rodinného a profesního života. A samozřejmě oblíbená témata zaměřená na komunikaci, time management, práci v týmu.

Celý rozhovor Být pomáhajícím profesionálem je náročné povolání, ke kterému rozhodně celoživotní vzdělávání patří najdete na webu EPALE. Zapojte se i vy do komunity odborníků z oblasti vzdělávání dospělých z celé Evropy.

 

Zdroj: EPALE, https://epale.ec.europa.eu/cs