EPALE: platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

9. srpen 2023
Pro vzdělavatele dospělých
Autor/ka článku: Jana Galová
EPALE: platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

Platforma EPALE – ePlatform for Adult Learning in Europe je virtuální komunita pro odborníky v oblasti vzdělávání dospělých. Zapojte se a získávejte informace o vzdělávacích akcích v Evropě, sdílejte výukové materiály, vyhledávejte partnerské organizace pro společné projekty.

Smyslem platformy je zlepšit kvalitu nabízeného vzdělávání dospělé populaci v rámci celé Evropy a vytvořit tak silný celoevropský sektor vzdělávání dospělých.  Dalším záměrem je umožnit dospělým pedagogickým pracovníkům šířit prostřednictvím platformy informace z tohoto sektoru a oslovit všechny dospělé zájemce o vzdělávání.

Platforma je určena především pro učitele a vzdělavatele dospělých, pro výzkumníky, akademické pracovní​ky, politické činitele v oblasti vzdělávání dospělých a pro všechny, kteří jsou činní v této oblasti. Rovněž ji mohou využít realizátoři projektů v rámci programu Erasmus+ v oblasti vzdělávání dospělých a novináři.

Platforma je vícejazyčná. Některé oblasti jsou přeloženy do 24 evropských jazyků, všechny oblasti jsou pak k dispozici v angličtině, francouzštině, španělštině, němčině, italštině a polštině.

Platforma slouží k:

  • ​sdílení výukových materiálů,
  • získávání informací o akcích v rámci celé Evropy (např. konference, kurzy, semináře),
  • hledání partnerských organizací,
  • navázání spolupráce na národní i mezinárodní úrovni,
  • aktivnímu zapojení do diskuzí a blogů,
  • ​získávání nejnovějších aktualit z oblasti vzdělávání dospělých.

Pro aktivní zapojení se do databáze je lepší se zdarma registrovat, aby bylo možné plně využívat všech možností, které databáze nabízí. Povinnost to ale není.

Platforma EPALE je z velké části financována Evropskou komisí jako součást vzdělávací strategie pro oblast vzdělávání dospělých. Ze strany zapojených států je nutné částečné spolufinancování, které v České republice zajistilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. V zapojených zemích jsou tzv. národní střediska pověřená administrací a propagací platformy EPALE, v ČR je národním střediskem Dům zahraniční spolupráce.

​Odkaz na platformu EPALE

Odkaz na platformu EPALE v české verzi