Irsko vsadilo na informační technologie, motivuje mladé k dosažení co nejvyššího stupně vzdělání a propojuje byznys se vzděláváním.
Irský vzdělávací systém je do značné míry ovlivněn faktem, že všech 10 největších nadnárodních společností v oblasti informačních technologií sídlí právě v této zemi. Polovina z největších irských exportérů jsou podniky, které operují na poli techniky a technologií. Nicméně kvalifikovaní pracovníci v těchto oblastech chybějí a jejich potřeba narůstá každým rokem o 5%. Největší poptávka je v oblasti medicínské technologie, technologie zpracování potravin a ve farmaceutickém průmyslu. Úspěch irské ekonomiky tedy stojí na dostupné a kvalifikované pracovní síle v oblasti oborů STEM.
Irská vláda v reakci na potřebu těchto pracovníků založila ve spolupráci s významnými podniky a vzdělávacími institucemi partnerství s názvem SMART FUTURES (www.smartfutures.ie). Tato iniciativa propaguje obory STEM mezi mladými lidmi, a to prostřednictvím aktivit ve školách (např. návštěvy zástupců firem ve školách a besedy se studenty a studentkami), návštěv studentek a studentů v podnicích, poskytováním kvalitního kariérového poradenství se zaměřením na obory STEM, přednášek pro rodiče atd. V roce 2013 už SMART FUTURES vykazovala úspěšné zapojení 28 tis. škol, 929 odborníků, vědců a ICT pracovníků vyškolených pro přednášky ve školách a více než 15 tis. individuálních rozhovorů na bázi kariérového poradenství pro žákyně a žáky v posledních ročnících základního vzdělávání.
Irsko spatřuje velkou výzvu také v oblasti uplatnění dívek a mladých žen v oborech STEM. Podle statistik tvořil v roce 2005 podíl žen přijatých ke studiu oborů STEM 47%. V roce 2013 už to bylo jen 40%. SMART FUTURES tedy orientuje své aktivity také na tuto cílovou skupinu a například u příležitosti Mezinárodního dne dívek organizuje Coder Girl Hack Day – přehlídku možností uplatnění dívek v oblasti informačních technologií.
Dr. Andrew Flaus: nechtějí dát žáci mobil z ruky ani při výuce? Udělejte z něj výukovou pomůcku.
Coláiste Bhaile Chláir v Claregalway: Papírové učebnice? Pravěk!
National University of Ireland – Fakulta technická: když budoucí architekty učí a inspiruje sama budova
Studijní cesta se uskutečnila v rámci projektu Erasmus+ ‚The STEM Engagement Europe’, který realizuje Zlínský kraj ve spolupráci s vybranými středními školami v kraji.
