Zaveďte si do kurzů krátké pohybové cvičení

5. prosinec 2022
Zajímavé články a vzdělávací projekty
Autor/ka článku: Tomáš Langer
Zaveďte si do kurzů krátké pohybové cvičení

Jak do běžného režimu dostat i krátké cvičení? Postačí pět minut denně? Jak vůbec začít? A je to důležité i pro vzdělavatele dospělých? Přečtěte si rozhovor EPALE se spoluzakladatelem OfficeFitness.cz a životním koučem Ondřejem Horákem.

Ondřeji, jak často cvičíte?

Nějakou formu cvičení provádím téměř denně. Mám rád pestrost a kombinuji chůzi kamkoliv to jde s různými formami cvičení. Ať už se jedná o jógu, čchi kung, cvičení na židli nebo lehké posilování s vlastním tělem. Při své práci nasedím denně dlouhé hodiny a pohyb je tak jedinou možností, jak nenechat své tělo chátrat. A právě má osobní zkušenost byla impulsem k vytvoření online programu OfficeFitness, který pomáhá právě mnoha lidem sedících denně za pracovním stolem. Každodenní rutina s rukama na klávesnici a očima upřenýma na monitor dokáže nadělat větší škody než se zdá. S pracovním stresem tak vzniká nebezpečná kombinace, která může vést až k syndromu vyhoření. Zažil jsem to, a tak vím, že se jedná o životu nebezpečný stav, který lidé často přehlížejí. Dokázal jsem si pomoci a uvědomil si, jak důležité je zachovat rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Proto náš projekt pomáhá lidem najít si na sebe čas i během pracovního dne pomocí krátkých cvičení na židli nebo u ní bez nutnosti převlékání.

Péče o zdraví zaměstnanců je čím dál větším trendem. V čem spatřujete důvody?

Hlavní důvody vidím dva. Za prvé si sami zaměstnanci uvědomují, že tělo mají na tomto světě pouze jedno a pokud se o něj nebudou starat, začnou se brzy objevovat různé nemoci. I v kanceláři na lidi číhá vysoké pracovní zatížení spolu s tím, že se během dne málo pohybují. Dochází pak k poruchám pohybového aparátu, problémům se zrakem anebo se objeví psychické problémy jako například úzkosti nebo deprese. Jedná se o celospolečenský trend a zaměstnanci tak pochopitelně nezůstávají stranou.

Dalším důvodem je zjištění zaměstnavatelů, že zdravá a prosperující firma stojí na zdravých a spokojených lidech. Lidé ve firmě jsou to nejhodnotnější, a tak se zaměstnavatelé nezdráhají investovat do zdraví svých zaměstnanců. Odměnou jim jsou nejen spokojenější lidé ve firmě, ale také snížené náklady na nemocenskou, zástupy, zaškolování nebo vyšší produktivita. Ruku v ruce s tím pak může jít možnost práce z domova či delší dovolená. Vždy platilo a platit bude, že každá investice do sebe a do svého zdraví se vyplatí. Prevence je mnohem účinnější než následné hašení zdravotních problémů. Je skvělé, že si toto uvědomují stále více zaměstnanci i jejich zaměstnavatelé.

Celý text Zaveďte si do kurzů krátké pohybové cvičení. Rozhovor EPALE s Ondřejem Horákem z Office Fitness najdete na webu EPALE. Zapojte se i vy do komunity odborníků z oblasti vzdělávání dospělých z celé Evropy.

 

Zdroj: EPALE, https://epale.ec.europa.eu/cs