Známe termíny výzvy Erasmus+ pro rok 2023

14. prosinec 2022
Autor/ka článku: Dům zahraniční spolupráce
Známe termíny výzvy Erasmus+ pro rok 2023

Evropská komise zveřejnila novou Příručku programu s termíny pro podávání žádostí o podporu projektů v roce 2023. Program Erasmus+ s novým rokem přinese také několik novinek. Největší novinkou pro příští rok je možnost zahraničních výjezdů pro pracovníky v oblasti zájmového sportu.

Komise v nové výzvě také reflektuje turbulentní povahu politického, ekonomického a společenského vývoje posledních let v Evropě i ve světě. V roce 2023 bude proto pokračovat v úsilí zmírňovat socioekonomické dopady ve vzdělávání, které přinesla ruská agrese na Ukrajině, a nadále podporovat projekty, jež mají za cíl usnadnit integraci do vzdělávacích struktur ukrajinským studentům a pedagogům, kteří utíkají před válkou či pomoci školám a dalším vzdělávacím organizacím přímo na Ukrajině.

V souvislosti se značným růstem inflace pak program zvýší tarifní příspěvky pokrývající výdaje účastníků vzdělávacích výjezdů (projekty KA1) na ubytování, stravu apod. Aktualizovaný sazebník příspěvků pro oblast Neformálního vzdělávání mládeže je již zveřejněný v příručce na stranách 160 – 168. V dalších oblastech bude nový sazebník stanoven v následujících týdnech.

Pro koho je Erasmus+ určen a jak se do něj zapojit?

O podporu pro svůj projekt mohou žádat organizace ze všech sektorů (oblastí) vzdělávání. V rámci každé oblasti program nabízí hned několik typů aktivit mezinárodního vzdělávání, ať už se jedná o zahraniční individuální výjezdy pro žáky, studenty, stážisty, učně, mladé lidi či zaměstnance vzdělávacích organizací nebo o projekty mezinárodní spolupráce se zahraničními partnery. Podrobně všechny možnosti zapojení popisujeme na webu programu. Seznamte se s nimi na stránkách školního vzděláváníodborného vzdělávání a přípravyneformálního vzdělávání mládeževysokoškolského vzdělávání, vzdělávání dospělých nebo sportu. Kompletní informace najdete samozřejmě také v Příručce programu.

Pokud vám není zcela jasné, jestli splňujete podmínky pro zapojení nebo co všechno administrace takového projektu obnáší, přihlaste se na jeden z našich seminářů či webinářů pro nováčky, který vás provede s celým procesem podání žádostí. Na první setkání pro žadatele ve školním vzdělávání (20. 12.) a odborném vzdělávání a přípravě (4. 1. 2023) se můžete hlásit již nyní, další termíny budeme v průběhu prosince a ledna 2023 vypisovat postupně v sekci události na webu. Pomoci vám může také náš krokový návod popisující podání žádostí krok po kroku.

Přehled termínů výzev pro rok 2023 pro oblast Vzdělávání dospělých (čas podání vždy ve 12:00 středoevropského času)

Klíčová akce 1 – mobilita jednotlivců

  • Akreditace Erasmus (Žádost o akreditaci Erasmus+) – 19. 10. 2023
  • Krátkodobé projekty mobilit – 23. 2. 2023
  • Akreditované projekty mobilit (Žádost o finanční prostředky pro akreditované organizace) – 23. 2. 2023

Klíčová akce 2 – projekty spolupráce

  • Kooperativní partnerství s výjimkou partnerství předložených evropskými nevládními organizacemi – 22. 3. 2023
  • Partnerství malého rozsahu – 22. 3. 2023 a 4. 10. 2023

 

Zdroj: Dům zahraniční spolupráce, www.dzs.cz