Najděte, co vás těší, to hýčkejte i rozvíjejte

19. březen 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Galová
Najděte, co vás těší, to hýčkejte i rozvíjejte

Headhunter. Spoluzakladatel firmy Recruitment Factory. Učící se mentor. Původně evangelický farář, básník, kytarista, který v životě nikdy nechtěl podnikat, natož žít ve Zlíně, a vše se mu to splnilo naopak. Je nadšený pro rozvoj rozmanitých kompetencí, zaujatý neurolingvistickým programováním. Mezi jeho koníčky patří mimo literatury, vážné hudby, jazzu, střelby, thajského boxu, krav magy, tabáku a vína také pozorování plynutí světa a tiché rozjímání nad životem samotným.

Jaký je váš životní příběh? Jak jste se dostal ke své současné práci?

Předně, zdravím všechny, kdo to čtou, a vám děkuji, že jste mě pozvala. No, to je takové klasické antické klišé, já se s tou odysseou moc nesvěřuji.

Otec je úspěšný lékař, máma je úspěšná matka čtyř dětí a já na základce vynikal spíše v četbě než v bitkách a tělocviku. Byl jsem přesvědčen, že člověk je v jádru dobrý a já půjdu v tátových stopách, když jsem do 14 let četl Egypťana Sinuheta a lékařské encyklopedie. Nakonec jsem řekl: „Tati, ne, mě to táhne jinam.“ Ke konci klasického gymnázia padla volba na Evangelickou teologickou fakultu UK. Když jsem podal přihlášku, zavolal si mě ředitel gymnázia a seřval mě, ať neblázním a že je to snad můj poslední výstřelek na tomto ústavu.

Po vysoké škole jsem chvilku učil v malotřídce, dělal nočního hlídače prasat v zemědělském družstvu, samozřejmě vikáře (roční zkouška na faráře, já měl dvouletku naštěstí 😊), no a pak jsem si dotáhl titul a šel na pět let do svého vysněného sboru v Pržně, jako plnohodnotný farář. Paráda.

Pak rozvod, stěhování zpět do rodiště. Práce jako přechodová etapa dopadla tak, že jsem dva roky jezdil s John Deere 4-7 a rozmetadlem Joskin 15 t a zúrodňoval pole po Československu.

Potřeba smysluplnější práce, rozvoje a praktického vědomí, že chci uživit tři syny, mě zatáhla do Zlína, kde jsem vyhrál výběrové řízení na řadovou pozici sourcera v personální agentuře Goodcall. Za dva roky už to bylo na novou výzvu, no a potkal jsem Aleše Velíska. Po pár whisky v jeho taverně Nový Svět jsme si plácli. Pár let jsme fungovali v kooperaci a pak s kamarádem z IT sféry Pavlem Vítkem založili vlastní firmu Recruitment Factory a tam jedu naplno doteď.

Co vás vedlo k rozhodnutí stát se farářem Českobratrské církve evangelické a jak tato rozhodnutí ovlivnila váš životní a kariérový směr?

Měl jsem dost negativních zkušeností s katolickým kostelem a říkal jsem si, ve spojitosti s četbou ekumenického překladu Bible, že takto se to přece nemá hlásat, že jedna skupina je odsouzená a další si ty hříchy zvládne odčinit, ovšem jen pokud půjde pravidelně ke zpovědi. Tak klasicky, plný reformačního probuzení, což se u nás dělo nejméně od Husa, šel jsem studovat, abych to udělal jinak. Jednak z potřeby být dalším lidem průvodcem v nelehkém světě spirituality, ale také kvůli vědeckým kapacitám, co tam tehdy učily (Hejdánek, Heller, Balabán, Patočkův, Havlův odkaz tam byl dýchatelný a ve fakultní kavárně i vše další). Šel jsem si ve zkratce, krom toho, „pařit“, pro prohloubení svých otázek, které mě dráždily o bytí, ontologicky a existenciálně vzato. (Bože, jak mi chybí, že tato slova v kanceláři nepoužíváme).

Mě to vlastně připadlo ve čtvrtáku na gymnáziu jako ideální průnik mých znalostí a potřeb. Měl jsem vcelku načteno a zajímalo mě, kde je teda „ta“ pravda a co pro ni mohu udělat já sám? A jak to ovlivnilo kariérní směr? Dívejte se, já mám nejspíš celoživotní misi „zkvalitňovat, zušlechťovat a pečovat“. Tato práce mě ujistila v tom, že to nechci dělat jako farář, ale jinými cestami. Ovšem solitérní farářské období v Pržně na Valašsku mě ohromně formovalo.

Můžete sdílet nějaké techniky nebo metody, které vám pomáhají efektivně využívat potenciál vašeho mozku?

Co funguje na můj mozek, bych tady úplně sdílet nechtěl, ale obecně doporučuji víno. 😊 A kromě vína? Mně pomohly, mimo jiné, třeba bojové sporty, tam je užitečné být přítomný. Nejvíce pro mě bylo, když jsem se naučil být sám se sebou, vnímat svoje tělo a mysl, jsoucnost, flow. A snažím se tímto směrem myslet denně (s lepším či horším úspěchem).

Potenciál mého mozku? No, hodně mi to kvete s uměním, nejen když na něco hraju, ale když vnímám nebo čtu, většinou při poslechu vážné hudby, tam je občas pocit „veškerenstva“. Jo a meditace večer je fajn, to víme.

Jakým způsobem integrujete principy NLP do vašeho osobního i profesního života?

Řeknu vám to takhle, nebýt NLP tréninku, ať už jde o practitioner nebo navazující moduly, nebýt těch technik, co jsem si tam ve skupině osvojil a prožil, nebýt těch hodin meditací, nebýt těch pláčů doma, když jsem si uvědomoval sebe, tak bychom spolu asi nemluvili, já nebyl tady, neměl firmu a cíle a plány a odžito tak barevně jinak, jak bych si nepředstavil. To není reklama, jen zachycení mé transformační cesty, co začala a nekončí. Takže, integruji, osobně je to zajímavé a pracovně nese ovoce, třeba pozdější sklizně, ale o to lepší kvality – víte jak, to je jak u nás na Slovácku s vinohradem?

Jaký vliv má podle vaší zkušenosti duchovní praxe na osobní a profesní rozvoj jedince?

Profesní rozvoj jedince jsem nikdy neměl možnost zkoumat, ale jako otázka je to dobrá. Když se podíváte na LinkedIn za poslední roky, kolik tam přibylo koučů, well-being odkazů, transformace, kurzů seberozvoje. No a seberozvoj se, alespoň v mém pohledu, bez duchovních stránek neobejde, stejně na to v určité fázi narážíme a potřebujeme se srovnat s tím, co člověka přesahuje. I kdyby to byla jen smrt a život. Takže, za mě, duchovní praxe je pro osobní rozvoj neoddělitelná. A pro profesní rozvoj? To je asi jasné, že?

Jakou roli hrají církve a náboženská společenství v podporování celoživotního vzdělávání a osobního rozvoje svých členů?

Církve by v tomto měly hrát podstatnou roli. Výzvou může být, že v současné struktuře je zástupcem církve „duchovní“ a ten nemusí vždy dělat ve vzdělávání dobrou práci, protože ho to prostě neučili, nebo je jednoduše, řečeno přímo, nekompetentní.

Ovšem zažil jsem mnoho žáků základních i středních škol, kterým rozumně smýšlející žena či muž (shodou okolností farářka, farář) otevřeli oči a oni uviděli svět jinak (třeba že jsou knihy ke čtení a dá se chodit do lesa, fakt takto základně).

Jinak si myslím, že by na školy v rámci nějakého vyučování společenských věd, co jsme měli, měl zavítat ekumenický „duchovní“ a vysvětlit studentům tisíce let konfliktů církve, nacistickou podporu, teď aktuálně v putinovském Rusku roli pravoslaví, židovství, muslimský konflikt a tak, aby se v tom mladí lépe vyznali a mohli pak mít čistší hlavu. Protože, při vší úctě k mediální dostupnosti informací, mám dojem, že je třeba to stále, a to nejen pro mladé, v rámci kritického myšlení interpretovat.

Jaké konkrétní kroky byste doporučil lidem, kteří chtějí dosáhnout úspěchu ve svém životě a kariéře?

Najděte, co chcete a co vás těší, a to hýčkejte i rozvíjejte. Vytrvejte. Neberete okliky jako slepé uličky, ale možnosti se přiučit. Věřte lidem. Spoléhejte se na sebe a nebojte se naštvat. Buďte přítomní. Mějte radost z tady a teď. Zachyťte se na něčem, co vám bude dávat smysl, i když byste tu už nebyli.

Jaké jsou podle vás trendy v oblasti HR, kariérového rozvoje a celoživotního vzdělávání?

Trendy v oblasti HR? Ty zachycujeme na našem HR Science Labu. Jen vypíchnu, well-being zaměstnance, změnu způsobů řízení, rozvoj klíčových kompetencí (zní jako klišé, ale je to třeba), obecnější vzdělávání, potřeba měřit a testovat a konečně pak data analyzovat, digitalizovat a proměnit v rozumnou a empatickou praxi, jako další je to motivace a její řešení.

Jasně, že naším světem hýbe AI, GPT a další, ale stejně to končí u emoční inteligence a schopností, které za vás AI sice udělá, ale vy si jich nebudete vážit tolik jako od živé bytosti. Tak to směřuji k zaměstnancům a k tomu, co děláme my.

Jak udržujete rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, zvláště v kontextu vašich mnoha povinností?

Top otázka! Na kterou nechci pravdivě odpovídat. 😊 Podívejte se, už je to lepší, založení firmy a poslední rok byla divočina, ale, jakkoliv to může znít jako rychlošípácké klišé, my tři táhneme za jeden provaz a víme, proč jsme spolu.

A já osobně? Je to o nastavení v hlavě a jde to i se čtyřmi syny. Já měl třeba skvělý režim, ráno v 7 hodin trénink Krav Maga, na 8:40 v kanceláři, v 16 hodin přejezd domů, 17-19 hodin volám kandidátům a věnuji se rodině. A pak mě to seklo a kluci ve firmě pochopili, tak se to přeorganizovalo. Kolega třeba odjel na měsíc za ženou do Kanady, zase se to zvládlo. Je to o pružnosti a svěžím nastavení, že to jde, že můžeme, co chceme, a dostáváme, co potřebujeme.

Můžete nám prozradit něco o vašich budoucích plánech nebo projektech, na kterých momentálně pracujete?

O tom největším projektu mohu zatím říct asi jen to, že spustíme velkou akci pro školství.

Jinak máme platformu KNOWE, kterou chceme dále pro potřeby firem rozvíjet, což je, bohudík, vlastně jediný validovaný test zásadních faktorů pro zaměstnance v pracující české populaci. Přitom se klasicky soustředím na vybranou klientelu v rámci zakázkového náboru zaměstnanců.

No a můj osobní budoucí plán, když už mám nějaké certifikáty a dodělávám si praxi, je po čtyřech překvapivých letech učení se NLP, přehoupnout do role mentora a doprovázet další lidi k radostnějšímu a kvalitnějšímu životu.

Prostě, slovy starozákonního kazatele, ať máme užitek z našeho pachtění. A já bych dodal, mějme z toho i radost. 😊

Děkuji za rozhovor!

 

Zdroj: EPALE Česká republika, www.epale.cz