V úterý 21. června se ve Zlíně uskutečnil regionální seminář EPALE s názvem Interaktivita a kreativita v lektorské práci. Program obsahoval informace o financování vzdělávání s nástroji Erasmus+, tři odborné workshopy a spoustu příležitostí neformálnímu networkingu.
Lektoři a jejich témata
- Vítek Dočekal: Interaktivní techniky ve skupinové práci
- Alena Gebauerová, Táňa Bujnochová: Interaktivita pro vyšší efektivitu výuky
- Marcela Janíčková: Sketchnoting – vizuální tipy pro lektorskou práci
Z vybraných zpětných vazeb účastníků:
“Velmi mě okouzlil sketchnoting a určitě jej začnu používat, to je úplně skvělé. Všechny lektorky byly výborné, seminář byl velmi svižný, odnesla jsem si zajímavé tipy do lektorské práce.”
“Líbily se mi způsoby zapojení méně aktivních nebo plachých lidí do práce, přemýšlení – nejdřív sám jedinec, pak pracuje menší skupina a nakonec velká skupina. K tomu byla i metoda brainwriting 6 – 3 – 5 (6 lidí, 3 nápady a 5 minut). Dále zapojení emocí účastníků – nepracuje pouze lektor, ale aktivita se přenáší na účastníky, jde o oboustranný proces. Lektor je pomocí otázek průvodcem v tématu.”
“Uvědomila jsem si, jak je důležité opustit stereotypy a vyzkoušet si i jiný způsob práce nebo přemýšlení, nebát se (např. tajenka v křížovce pozpátku).”
“Workshopy byly skvělé. Připomenula jsem si V.A.K. – že ve výuce má být zastoupena složka vizuální, auditivní a kinetická.”
Děkujeme lektorům/lektorkám, Tomáši Langerovi, který akci moderoval, organizátorům z Domu zahraniční spolupráce. Prezentace ze všech workshopů najdete na platformě EPALE.
V nejbližším období připravujeme kulatý stůl pro lektory a vzdělavatele ve Zlínském kraji. Rádi bychom se poznali osobně, představili navzájem své aktivity, možnosti spolupráce. A hledali cesty k rozvíjení dalšího vzdělávání v našem kraji. Sledujte novinky na portálu Sofia, platformě EPALE. Zapojte se i vy do komunity odborníků z oblasti vzdělávání dospělých z celé Evropy. Pokud ještě nemáte svůj účet, zaregistrujte se prostřednictvím formuláře.