Tajemství microlearningu: Proč je lepší učit se novým věcem 15 minut denně?

22. srpen 2023
Aktuality
Autor/ka článku: Digiskills.cz
Tajemství microlearningu: Proč je lepší učit se novým věcem 15 minut denně?

Tradiční školení sestávající z několikadenních přednášek ve stísněných třídách vzdělávacích center mají hned několik problémů, které si zaměstnavatelé, a koneckonců i sami účastníci, moc dobře uvědomují. Jsou mimořádně časově náročná, což často vede k tomu, že se na ně i přes nejlepší vůli nepodaří lidi uvolnit. A když ano, tak stejně polovinu svého času věnují vyřizování „neodkladných“ e-mailů a telefonátů.

S tím souvisí i fakt, že retence znalostí z takového frontálně vedeného školení je notně suboptimální a v nejlepším případě dosahuje okolo 20 %. To ve finále znamená, že tato klasická školení jakožto investice do pracovní síly mají problematickou návratnost, minimálně v krátkodobém horizontu. Vše výše jmenované je argumentem pro takzvaný microlearning. Tento anglický buzzword je složeninou slova micro (znázorňujícího malou míru) a learning (učení) a popisuje věrně realitu vzdělávání pro 21. století. S adekvátní sebedisciplínou je na pravidelný microlearning dostatek času i v notoricky stresových prostředích.

Proč microlearning funguje?

Microlearning ze své podstaty souvisí s tím, jak pracuje náš mozek. Už od malička dostáváme cenné životní lekce v krátkých časových intervalech nepřesahujících pár minut. V mateřince se něco nového učíme třeba čtvrt hodiny, školní hodina už má minut pětačtyřicet, na vysoké škole se natáhne až na hodinu a půl a výjimkou nejsou ani skutečně náročné dvojité přednášky. Jenže s přibývajícím věkem naše schopnost udržet pozornost opět klesá a podvědomě vyžadujeme získávat informace v kratších blocích, abychom se necítili přehlceni a měli šanci si něco skutečně zapamatovat. Zároveň platí, že čím interaktivnější takový trénink je, tím je efektivita a retence znalostí vyšší.

Celý článek Tajemství microlearningu: Proč je lepší učit se novým věcem 15 minut denně? si můžete přečíst na webu Digiskills.cz

 

Zdroj: Digiskills, www.digiskills.cz