Ten, kdo se přizpůsobuje a neustále vzdělává, bude ve velké výhodě

27. červenec 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Galová
Ten, kdo se přizpůsobuje a neustále vzdělává, bude ve velké výhodě

Věra Stojar je typickou multipotenciálkou, tedy člověkem, kterého baví a profesně se věnuje několika činnostem. Aktuálně se věnuje metodické a lektorské činnosti v Centru kariérového poradenství Zlínského kraje, pracuje jako kariérová poradkyně a pomáhá s návratem na trh práce zejména ženám po rodičovské dovolené. Před lety založila vlastní organizaci Inspirace Zlín, kterou řídí, má na starosti marketing a produkci. V Inspiraci Zlín realizuje mnoho výstav a různé kulturní akce. Vystudovala marketing a aktuálně studuje další obor, tentokrát Art Management. Je také maminkou dvou dospívajících kluků.

Paní Stojar, čím vším se profesně zabýváte? Můžete nám popsat svoji cestu do světa dalšího vzdělávání a lektorské činnosti?

Moje profesní cesta není úplně obvyklá a budu ráda, pokud inspiruji ostatní. Pokusím se tedy popsat, jak jsem se dostala k lektorování. Moje první pracovní zkušenosti byla v oblasti bankovnictví. Byla to určitě výborná zkušenost, kde jsem využila své komunikační schopnosti, ale cítila jsem, že to není oblast, které bych se chtěla věnovat celý život. V době, kdy jsem pečovala o své děti, jsem si vystudovala marketingové komunikace. Výhoda rodičovské je, že máte mentální kapacitu se něčemu věnovat. Tu fyzickou moc ne. Tak jsem to zkusila a nakonec jsem u dětí vystudovala. Jenže pak jsem byla na začátku, marketing jsem měla vystudovaný, ale byla jsem úplně bez praxe. Kombinace štěstí a mé odvahy mi pomohla najít si práci v marketingu v neziskové organizaci, kde jsem si vše mohla v klidu v rámci zkráceného úvazku vše vyzkoušet.

Po čase jsem měla v hlavně spoustu nápadů, jak se realizovat v oblasti kulturních akcí a rozhodla jsem se odejít na volnou nohu a založila jsem si svou organizaci Inspirace Zlín. Byla jsem však dost opatrná a věděla jsem, že by mne kulturní akce nemusely uživit. Tehdy jsem se rozhodla, že si najdu nějaký zkrácený úvazek, který bude zároveň takovou jistotou. Shodou okolností jsem narazila na sociálních sítích, že se hledá lektor/lektorka pro oblast kariérového poradenství pro ženy, které se vrací na trh práce. Vůbec jsem neměla zkušenosti s lektorováním. Jediné, co jsem věděla, že je to výzva a cítila jsem, že by mne práce mohla bavit. A hlavně jsem se nebála. To je vlastně moje taková super schopnost. Začala jsem tedy lektorovat tak nějak intuitivně a od začátku mne práce úplně pohltila. Učila jsem se zkušeností a samozřejmě jsem se se vší pokorou za běhu inspirovala jinými lektory a lektorkami a pro svůj dobrý pocit jsem absolvovala i kvalifikace Lektor dalšího vzdělávání a Kariérový poradce pro vzdělávací a profesní dráhu.

Co vás na vaší práci baví nejvíce?

Na práci lektorky nebo kariérové poradkyně mne baví asi nejvíce poznávání lidí, jejich pocitů, zkušeností, rodinného zázemí, kariérní dráhy. Každá skupina, kterou vzdělávám, je úplně jiná a za ta léta jsem vyslechla opravdu zajímavé životní příběhy. Největší odměnou je, pokud zjistím, že jsem například účastníkům kurzu dodala odvahy k nějakým zásadním krokům ke změně jejich života. Co se týká mých aktivit v Inspiraci Zlín, tak tam mne baví vymýšlet nové projekty, výstavy nebo kulturní akce. Někdy se musím krotit a některé nápady musím schovat do šuplíku. Nebylo by to časově zvládnutelné. Díky tomu, že instaluji výstavy po celé České republice, se dostávám do míst, která bych zcela určitě nikdy nenavštívila. Miluji cestování, takže se můžu realizovat i v této oblasti. Také mne baví to, že jeden den školím v šatech a v podpatcích a další den přenáším krabice do druhého patra nějakého muzea a dva dny si hraji s instalací exponátů.

Celý rozhovor Ten, kdo se přizpůsobuje a neustále vzdělává, bude ve velké výhodě najdete na webu EPALE. Zapojte se i vy do komunity odborníků z oblasti vzdělávání dospělých z celé Evropy.

 

Zdroj: EPALE, https://epale.ec.europa.eu/cs